Aruanded >> Üheksateistkümnes tegevusaasta 2009-2010 >> Ülevaade üheksateistkümnendast tegevusaastast

ÜLEVAADE ÜHEKSATEISTKÜMNENDAST TEGEVUSAASTAST

Üheksateistkümnendal tegevusaastal sai Sihtasutus Eesti Rahvuskultuuri Fond annetustena 2 044 340,41 krooni.

 

Saadud annetuste alusel moodustati sihtasutuse juurde neli uut allfondi:

Kristi ja Siim Kallase fond, algatatud 2009. aastal Siim Kallase poolt eesmärgiga toetada Eesti ajaloo mõtestamist sõnateatri vahenditega;

Ervin-Jüri ja Eili Nõmmera fond, asutatud 2009. aastal Rootsis asuva E ja E Nõmmera Fondi poolt eesmärgiga toetada vähekindlustatud maanoori kõrghariduse omandamisel;

Ivi Tingre fond, algatatud 2010. aastal Ivi Tingre poolt eesmärgiga toetada raamatukogunduse arengut;

Aimée ja Vladimir Beekmani fond, asutatud 2010. aastal Aimée Beekmani poolt eesmärgiga toetada stipendiumidega kirjanikke ja Tallinna Tehnikaülikooli tehnikaalade inseneriõppe magistrante.

 

Allfondi avamiseks vajaliku saja tuhande krooni piiri ületas kaks allfondi:

Andres Lutsari judoõpetaja fond, algatatud 2008. aastal Eesti Judoliidu poolt Andres Lutsari (1937−2007) mälestuseks. Andres Lutsari judoõpetaja fondi eesmärgiks on arendada ja toetada judoõpetajate koolitust;

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu fond, algatatud 2008. aastal Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu poolt eesmärgiga toetada eesti rahvakunsti ja käsitöötraditsioonide hoidmist ja arendamist.

 

Esimene sissemakse tehti kahe allfondi moodustamiseks:

Ene Valge fond, algatatud 2009. aastal Jüri Valge poolt eesmärgiga toetada lavavalgustuse õppimist ja Eesti teatri valguskujunduse arendamist;

Valter Lengi fond, algatatud 2009. aastal Valter Lengi poolt eesmärgiga toetada Eesti üliõpilasspordi ajaloo uurijaid.

 

Hetkel on Sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond juurde moodustatud 147 allfondi. Moodustamisel on Cygate fond eesmärgiga toetada IT-alast koolitust Eestis, Pärnu Linnaorkestri fond eesmärgiga toetada Pärnu Linnaorkestri arengut, fond „Mälestus“ eesmärgiga toetada Tallinna vanalinna ja eesti kultuuripärandi säilitamist ja restaureerimist, fond „Kingi lapsele hääl“ eesmärgiga arendada laste ja noorte laulukultuuri, Ernst Idla fond toetamaks Ernst Idla võimlemissüsteemi taasarendamist ja edendamist Eestis, Tallinna Lauluväljaku fond toetamaks Tallinna Lauluväljaku arengut, Klaveri fond toetamaks Eesti klaverimuusika, klaveriehituse, klaveriõpetuse ja pianismi ajalooga seotud materjalide kogumist, säilitamist, teaduslikku läbitöötamist ja vahendamist üldsusele, Rein Marani fond eesmärgiga toetada Eesti põlisloodust jäädvustavat filmiloojat, Mait Agu fond eesmärgiga toetada Tallinna Ülikooli kunstide teaduskonna koreograafia osakonna andekaid tudengeid ning Eesti noori tantsuloojaid, Noore kunstiteadlase fond eesmärgiga toetada uurimisstipendiumiga noori, kuni 30-aastaseid Eesti kunstiteadlasi, Uno Naissoo fond toetamaks Uno Naissoo nimelist noorte heliloojate konkurssi, noori rütmimuusikuid ja heliloojaid ning Georg Otsa nimelist Tallinna Muusikakooli, Rääma kooli fond toetamaks Pärnu Rääma Põhikooli õpilaste haridusteed ja võimaldada neil arendada oma loomingulisi andeid, Erika Ilmsalu mälestusfond toetamaks lastearstide koolitust ja täiendõpet, Vaike Lappi fond edendamaks Palamuse valla kultuuri-, haridus- ja spordielu, Eesti biograafika fond eesmärgiga ergutada ja tunnustada eesti biograafikat, Ene Valge fond eesmärgiga toetada lavavalgustuse õppimist ja Eesti teatri valguskujunduse arendamist, Valter Lengi fond eesmärgiga toetada Eesti üliõpilasspordi ajaloo uurijaid.

 

Toimus muudatus sihtasutuse nõukogu koosseisus. Sihtasutuse nõukogu 8. novembri koosolekul vabastati Madis Kolk ja Leonhard Lapin isikliku avalduse alusel nõukogu liikme kohalt ning kinnitati nõukogu uuteks liikmeteks kunstnik Epp Maria Kokamägi ja muusik Toomas Velmet.

 

2009. aasta 8. novembril toimunud kahekümnendal jagamisel eraldas nõukogu 2010. aasta stipendiumideks ja toetusteks 2 357 596 krooni. Kahekümnendaks jagamiseks laekus 549 taotlust summas 7 630 908 krooni ja 90 senti. Nõukogu rahuldas 224 taotlust summas 2 107 449 krooni. Stipendiume loome- ja teadustööks anti 58 isikule, stipendiume õpinguteks ja täiendõppeks 128 isikule ja toetati 24 kultuuriprojekti.

 

Sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond poolt traditsiooniliselt välja antavad elutöö tänuauhinnad koos 50 000 krooni suuruse stipendiumiga pälvisid tänavu koorijuht ja pedagoog Kuno Areng, ajaloolane Raimo Pullat ja kirjanik Mats Traat.

 

Georg Otsa fondi stipendiumi sai Jassi Zahharov ja Sinebrychoff Eesti fondi stipendiumi kultuuriaasta parima debüüdi – filmi „Vanamees ja põder“ eest Joosep Matjus.

 

Sel aastal jagati stipendiume 117 allfondist, kusjuures esmakordselt osales jagamisel 9 allfondi:

 

Ants Seileri fond, algatatud 2009. aastal endise Tallinna Autoremonditehase töötajate kogu poolt eesmärgiga toetada autoeriala üliõpilasi ja noori insenere, kellel on silmapaistvaid saavutusi autospordi alal, võidusõidutehnika konstrueerimisel ja täiustamisel ning populariseerimisel.

Camilla ja Leo Kuuse fond, asutatud 2007. aastal Eesti Rahva Muuseumi poolt Camilla Kuuse avanenud testamendi alusel saadud vahenditest. Camilla ja Leo Kuuse fondi eesmärgiks on toetada Eesti Rahva Muuseumi tegevust ning kultuuriteaduste erialade üliõpilaste ja teadlaste uurimistööd Eesti kultuuri ja rahvakultuuri valdkonnas.

Harry Kingissepa fond, asutatud 2007. aastal Harry Kingissepa poolt eesmärgiga toetada Saaremaa Ühisgümnaasiumi edukalt lõpetanuid, kelle majanduslik kindlustatus on nõrk hariduse jätkamiseks.

Ilmar Kullami fond, algatatud 2007. aastal Eesti Korvpalliliidu poolt eesmärgiga toetada noortega tegelevaid perspektiivikaid korvpallitreenereid.

Kadrioru fond, asutatud 2008. aastal Osaühingu Europark Estonia poolt eesmärgiga toetada Kadrioru lossi ja pargi arengut.

Lilian Semperi fond, asutatud 2008. aastal Lilian Semperi (1933−2007) testamendijärgse soovi kohaselt eesmärgiga toetada noori pianiste.

Salme ja Aleksander Mathieseni fond, algatatud 2004. aastal Rootsis asuva Salme ja Aleksander Mathieseni Mälestusfondi poolt eesmärgiga toetada avalik-õiguslike ülikoolide magistri- ja doktoriõppe üliõpilasi arstiteaduse ning inseneri- ja täppisteaduste (füüsika, keemia, matemaatika) valdkondades.

Salva Kindlustuse fond, asutatud 2007. aastal Salva Kindlustuse Aktsiaseltsi poolt eesmärgiga toetada noorte muusikute osalemist konkurssidel.

Susan ja August Mölderi fond, asutatud 2007. aastal Susan ja August Mölderi mälestuseks eesmärgiga toetada kunstnikke ja tõlkijaid.

 

Sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond sponsorite ja stipendiaatide austamiskontsert toimus 13. detsembril 2009. aastal Mustpeade Majas algusega kell 15.00.

 

 

IN MEMORIAM

Fotograaf Vello Sillam, kes sündis 13. augustil 1926. aastal Tallinnas, suri 19. oktoobril 2009. aastal Tallinnas. 2005. aasta 26. jaanuaril asutas Vello Sillam Sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond juurde Vello Sillami Tallinna Reaalkooli fondi eesmärgiga toetada vähekindlustatud ja hea õppeedukusega Tallinna Reaalkooli õpilasi haridustee jätkamisel. 

Kunstnik Kaljo Põllu, kes sündis 28. novembril 1934. aastal Hiiumaal, suri 23. märtsil 2010. aastal Tallinnas. Kaljo Põllu sai 2005. aastal Sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond tänuauhinna.

Füüsikateoreetik Harald Keres, kes sündis 15. novembril 1912. aastal Pärnus, suri 26. juunil 2010. aastal Tartus. Harald Keres sai 2005. aastal Sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond tänuauhinna.  

 

    


A. Weizenbergi 20 A-13
10150 Tallinn, Eesti
tel. (0) 601 3428
fax. (0) 601 3429
 
post[at]erkf.ee

Registrinumber: 90000340

Arveldusarve
EE672200221001101347
SWEDBANK
Liivalaia 8,
15040 Tallinn, Estonia
 
SWIFT/BIC: HABAEE2X
 
IBAN: EE672200221001101347