STIPENDIUM ESTONICUM ERI KLAS laureaat 2023 on teatri- ja filmilavastaja, näitleja ja pedagoog, Eesti Teaduste Akadeemia liige Elmo Nüganen.

18. mail Eesti Rahvuskultuuri Fondi kevagalal kuulutati kolmandat korda välja laureaat stipendiumile STIPENDIUM ESTONICUM ERI KLAS.
STIPENDIUM ESTONICUM ERI KLAS on mõeldud Eesti kultuuri- või ühiskonnategelasele panuse eest eesti kultuuri heaks ning innustuseks jätkuvale pühendumisele oma riigi hüvanguks. Eesti ettevõtjate toetusgrupi poolt loodud stipendiumi esimesteks laureaatideks olid dirigent Tõnu Kaljuste (2021) ja kirjanik ning kirjandusteadlane, Eesti Teaduste Akadeemia liige Jaan Undusk (2022).

2023. a. antakse välja stipendium suurusega 10 000 eurot teatrikunsti valdkonnas. Sihtasutuse nõukogu otsustas eesti ettevõtjate toetusgrupi heakskiidul, et kolmanda STIPENDIUM ESTONICUM ERI KLAS laureaat on näitleja ning teatri- ja filmilavastaja Elmo Nüganen.

Elmo Nüganen (sündinud 15. veebruaril 1962) lõpetas 1980. aastal Tallinna 37. Keskkooli ja 1982 Tallinna 4. Tehnikakooli rätsepa erialal. Õppis 1982–1983 Tallinna Pedagoogilises Instituudis näitejuhtimist, lõpetas 1988 Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedri XIII lennu näitlejana (kursuse juhendaja Kalju Komissarov). Töötas 1988–1992 Ugala teatris näitleja ja lavastajana ning 1992–2021 Tallinna Linnateatri (1994. aastani Noorsooteatri) peanäitejuhina. On lavastanud ka Venemaal, Poolas ja Lätis.
Alates 1997. aastast on Nüganen olnud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli professor. 1999. aastal oli ta Tartu Ülikooli vabade kunstide kutsutud professor. 2020. aastal valis Eesti Teaduste Akadeemia üldkogu Elmo Nüganeni akadeemikuks teatrikunsti valdkonnas.
2002. aastal debüteeris Elmo Nüganen režissööri ja stsenaristina mängufilmiga „Nimed marmortahvlil“, mis on Albert Kivikase samanimelisel romaanil põhinev patriootiline sõjadraama koolipoistest Vabadussõjas. 2006. aastal linastus Nüganeni teine mängufilm "Meeletu", komöödia inimesest, kes teeb kannapöörde, et leida elule vahepeal kaduma läinud mõte. 2015. aastal valmis Nüganenil taas ajalooline sõjadraama, sedakorda eestlaste valikutest Teises maailmasõjas rääkiv panoraamne mängufilm „1944“, mida on nimetatud ka Eesti esimeseks tõeliseks sõjafilmiks. Seejärel asus Nüganen tööle filmitriloogiaga Indrek Hargla populaarse keskaegse kriminaalromaanide sarja „Apteeker Melchior“ ainetel, mis jõudis esilinastuseni 2022. aastal. Pälvis 2023 Porto rahvusvahelise ajaloofilmide festivali Fantasporto elutööpreemia.
2000 – Valgetähe III klassi teenetemärk

Eri Klas oli rahvusvahelise mainega dirigent ja ühiskonnategelane, kes osales oma isiksusliku eeskuju ning loometegevusega Eesti Vabariigi taastamisel ning järgneval ülesehitamisel. Ühtlasi oli ta tõeline Eesti kultuuri suursaadik, kes oma arvukatel kontsertreisidel ja kohtumistel tutvustas Eestit ning eesti kultuuri kogu maailmas. Eesti Rahvuskultuuri Fondi looja ning juhina andis ta oma väärtusliku panuse erakapitalil põhineva, kultuurimetseenlust viljeleva fondi olemasollu ja toimimisse.
Stipendiumiga soovime jäädvustada maestro nime Eesti kultuuriloos.