Leelo Tungal

Kirjanik

Leelo Tungal on sündinud 22. juunil 1947. Õppinud Ruila 8-klassilises koolis ja Tallinna 42. keskkoolis, lõpetanud 1972. aastal Tartu Riikliku Ülikooli eesti filoloogia erialal. Töötanud eesti keele õpetajana Ruila 8-klassilises koolis ja Tallinna 36. keskkoolis, ajakirjade Pioneer ja Täheke toimetustes, väljaande Meie Repertuaar toimetajana, Nukuteatris kirjandusala juhatajana, ajalehe Eesti Maa kultuuritoimetajana. Alates 1994. aastast ajakirja Hea Laps peatoimetaja.
Leelo Tungal avaldas oma esimese raamatu, luulekogu „Kummaliselt kiivitajad kurtsid“ aastal 1966, vahetult pärast keskkooli lõpetamist. Nüüdseks on temalt ilmunud üle 70 värsi- ja proosaraamatu lastele ning noortele, kümmekond luulekogu täiskasvanutele ning lapsepõlvediloogia „Seltsimees laps ja suured inimesed“ ja „Samet ja saepuru“, mis on adresseeritud nii lastele kui ka täiskasvanutele. Tema loomingut iseloomustab optimism ja elujulgus, vahetu suhtlemine lugejaga, ladus sõnaseadmine ja teravmeelsus. On kirjutanud fantaasiaelementi sisaldavaid lugusid ja muinasjutte, eetilisi ja sotsiaalseid probleeme lahkavaid jutustusi keskastme lugejale, noorsoojutte, luuletusi ja värsslugusid igas vanuses lastele ja noortele. Nooremale lugejale mõeldud juttudes ja luuletustes kujutatakse lapse igapäevast kodu- ja koolielu vahelduvas emotsionaalses helistikus, kuid alati siira kaasaelamisega väikese inimese muredele. Positiivne ellusuhtumine ja huumorimeel ei jäta autorit ka tõsiste teemade käsitlemisel. Esiletõstmist väärib teismeliste mõttemaailma tundmine ja õpilasslängi kasutamise oskus.
Lisaks luule- ja proosaraamatutele on Tungal kirjutanud ja tõlkinud nii ooperi- kui ka muusikalilibretosid, näidendeid ja kuuldemänge, koostanud populaarse aabitsa ja emakeele lugemikke algklassidele, avaldanud lastefolkloori- ja anekdoodikogumikke ning tõlkinud Marina Tsvetajeva, Bella Ahmadulina, Gevork Emini, Leena Laulajaineni, Pia Perkiö ja paljude teiste poeetide loomingut. Tungla raamatuid on tõlgitud vene, soome, inglise, leedu, läti, tšernogooria ja armeenia keelde. Tungla sulest on sündinud üle 900 lauluteksti.

Leelo Tungal on pälvinud Virumaa lasteraamatu preemia (1986), Anton Hansen Tammsaare nimelise kirjanduspreemia (1992), Eduard Vilde nimelise kirjandusauhinna (1993), Eesti Kultuurkapitali lastekirjanduse aastapreemia (1997), Julius Oro nimelise lastekirjanduse preemia (1999), auhinnalisi kohti Nukitsa konkursil (1992, 1994, 2006), kolmel korral Karl Eduard Söödi lasteluule auhinna (1995, 2000, 2007), Muhvi auhinna lastekirjanduse populariseerimise eest ja Harju maakonna kultuuripreemia Harjumaa Kultuuripärl (2008). Aastal 2010 kanti Tungal teose eest „Seltsimees laps ja suured inimesed“ eest IBBY lastekirjanduse aunimekirja ja 2014 anti talle lasteombudsmani tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ elutöö preemia.

Tunnustused:
2005 Valgetähe IV klassi teenetemärk
2015 Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhind

Loe lisaks Leelo Tungal