STIPENDIUM ESTONICUM ERI KLAS 2024 oli sel aastal pühendatud filmikunstile ning stipendiumi pälvis režissöör ja stsenarist Tanel Toom.

Eile Viljandi lauluväljakul toimunud Viljandi suveooperi kontserdil, mis oli pühendatud Eri Klasi 85. sünniaastapäevale anti neljandat korda üle Stipendium Estonicum Eri Klas ning selle pälvis filmirežissöör ja stsenarist Tanel Toom.
STIPENDIUM ESTONICUM ERI KLAS on mõeldud Eesti kultuuri- või ühiskonnategelasele panuse eest eesti kultuuri heaks ning innustuseks jätkuvale pühendumisele oma riigi hüvanguks. Stipendiumi suurus on 10 000 eurot. Varem on stipendiumi saanud dirigent Tõnu Kaljuste, kirjanik ning kirjandusteadlane Jaan Undusk ja  teatri- ja filmilavastaja, näitleja ning pedagoog Elmo Nüganen.

Tanel Toom (sündinud 1. novembril 1982) on eesti režissöör ja stsenarist.
Ta lõpetas 2001. aastal Tallinna Prantsuse Lütseumi ja seejärel Tallinna Ülikoolis filmikunsti eriala. Pärast seda täiendas end Inglismaal National Film and Television Schooli mängufilmi režii magistriõppes. Tema lühifilm "Teine tulemine" valiti 2008. aastal Veneetsia filmifestivali lühifilmide programmi. Lühifilm "Pihtimus" võitis 2010. aastal välismaise filmi kategoorias tudengifilmide Oscari ja oli 2011. aastal Oscari viie nominendi hulgas. 2019. aasta veebruaris esilinastus Tanel Toomi esimene täispikk mängufilm "Tõde ja õigus", mis valiti rahvusvahelise filmi Oscari eelnimekirja, st kümne parema filmi hulka. Samuti pälvis ta selle filmi eest Eesti Kultuurkapitali audiovisuaalse kunsti aastapreemia. 2020. aastal tunnustas Eesti Vabariigi president Tanel Toomi Valgetähe IV klassi teenetemärgiga ja ta oli Eesti Vabariigi Kultuuripreemia laureaat. 2023. aastal esilinastus tema teine täispikk mängufilm "Viimane vahipost".

Eri Klas oli rahvusvahelise mainega dirigent ja ühiskonnategelane, kes osales oma isiksusliku eeskuju ning loometegevusega Eesti Vabariigi taastamisel ning järgneval ülesehitamisel. Ühtlasi oli ta tõeline Eesti kultuuri suursaadik, kes oma arvukatel kontsertreisidel ja kohtumistel tutvustas Eestit ning eesti kultuuri kogu maailmas. Eesti Rahvuskultuuri Fondi looja ning juhina andis ta oma väärtusliku panuse erakapitalil põhineva, kultuurimetseenlust viljeleva fondi olemasollu ja toimimisse. Stipendiumiga soovime jäädvustada maestro nime Eesti kultuuriloos.
Foto: Kristjan Kivist